Barion Pixel

Tippek túlfogyasztás ellen – Önellátás

Arról már írtunk, kezdd az étkezéssel, ha csökkenteni akarod a pazarlást, a családod túlfogyasztását. Most megosztunk Veled még több ötletet,  hogy kevesebb szemetet termelj és még tudatosabban élj.

Vásárolhatsz piacon, csomagolásmentes boltban, közvetlenül a termelőtől, készítőtől. Ezek mind jó megoldások.

De van egy rendhagyóbb megközelítés, ami szerintünk leginkább működik. Ez pedig az önellátásra törekvés.

Hallom a gondolataid! “Ó, hát én azt meg hogyan csináljam a panel 10. emeletén?!?”

Ne arra gondolj, hogy magad készíted a cipődet az általad elejtett állat bőréből, és a patakban mosol, mert nyilván nem tudsz egy mosógépet összerakni.

A “törekvés” lépéseket jelent, abban az ütemben és mértékben ahogy képes vagy rá, szeretnéd, elfogadható számodra és a családod számára is, éljetek akár a városban egy panellakásban, akár vidéken.

Nulladik lépés: vizsgáld meg mi az, amiért leggyakrabban a boltba mész?

Valószínűleg valamelyik alap élelmiszer lesz az, mint a tej és a kenyér.

Hiába hódít a vegán életforma és az ételérzékenység is formálja ezt a fogalmat, az átlag magyar családanya ezekért keresi fel nap, mint nap a boltot, és ha már ott van vesz még néhány dolgot, amit nem feltétlenül akart, ha gyerekkel megy kétszer annyit. Ezek kivédéséről már írtunk: “Tippek túlfogyasztás ellen” címmel.

Kezdd tehát azzal, hogy ellátod magad (önellátás!) ezekkel úgy, hogy:

  • nem autózol érte
  • nem csomagolva veszed

lehetőleg az alapanyagai sem érkeznek messziről, jól betekerve valami szemétre való anyaggal.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mire gondolunk?

1. lépés: Készítsd magad a kenyeredet!

Amitől biztosan kedvet kapsz hozzá, az ahogy Dragomán György leírja a kenyérrudacska receptjét (itt találod).

Kikapcsolódásnak és gyerekprogramnak sem utolsó. A frissen sült kenyér illatához pedig semmi sem fogható!

A lisztet havonta egyszer előre megvehetjük (akár 20 kg-ot is egyszerre).

Ha szintet szeretnénk lépni készítsünk kovászt!

Mindezt tovább fokozhatjuk azzal , hogy nem lisztet hanem búzát veszünk (évente egyszer, nagy mennyiségben termelőtől) és frissen, magunk őröljük meg a gabonát.

Cipót tart valaki a kezében

2. lépés: Készítsd magad a kenyeredet!

Ablakpárkányon nevelgetett rozmaring, bazsalikom, kakukkfű, petrezselyem, menta… azon túl, hogy nagyon jól feldobja a konyhát és az ételeket is, gyors sikerélményt nyújt. Fűszerben hamar lehetsz önellátó! Egyszerűen leszáríthatod, teának is és egész évben elég pl. egy cserepes rozmaring termése.

A gyűjtögetés családi programmá avanzsálhat. Kiszellőzteted a fejed, a gyereket, közelebb kerültök a természethez. Az ilyen séta lenyugtat, kész terápia.
Itt sem kell nagy dolgokra gondolni, gyűjthetsz medvehagymát, bodzát, kamillát, csalánt kezdésnek. Ha belejöttök, növény és állathatározóval felszerelkezve is kirándulhattok a közeli tiszta területeken.

Gyógynövények egy zárható kosárban

3. lépés: Aszalj, fagyassz, savanyíts főzz be!

Most, hogy már rengeteg mindent termeltél az ablakban és gyűjtöttél is, tedd el a sok finomságot télire. Persze a piacon is beszerezheted a lehetőleg vegyszermentes portékát.  Ennek is számtalan módja van:

  • Szárítás

Egyszerűen csokorban fellógatva, vagy aszaló berendezéssel. Innen már csak egy apró lépés a vegeta és a fűszerkeverék!

  • Szörp készítés

Tényleg egyszerű, rengeteg mindenből, még rózsasziromból is készülhet, remek ajándék ha helyes kis üvegekbe teszed.

  • Fűszerolaj készítés

Nagyon sok jó ötletet találsz ha utánanézel, salátára és gasztro ajándéknak is kiváló!

  • Fagyasztás

A medvehagymának, a bazsalikomnak, petrezselyemnek és a kapornak kifejezetten jól áll, ha jégkocka formákban, olajjal vagy csak a lenyomkodva kis porciónként lefagyasztod. Olvadás után akár a friss!

  • Savanyítás

Nincs is jobb egy klasszik kovászos uborkánál, amihez csak meleg kell meg pár nap. Haladóknak jöhet a fermentálás!

  • Befőzés

Imádni fogod, ha elkezded egy egyszerű lekvárral, jönnek majd a befőttek. Aztán azon veszed észre magad, hogy a piacon a paradicsomot, nem csak azonnali fogyasztásra, de szezonban befőzésre is veszed és paradicsomlét, pizza szószt, pirítósra való fokhagymás chutneyt készítesz. Aztán nem tudsz leállni, jöhet a lecsó, zakuszka, ajvár, padlizsánkrém, paprikakrém…

A spejz, konyhaszekrény pedig megtelik nyárral! Mmmmmm… mennyi féle ételt tudsz ezekből készíteni! Ja, mert hogy az önellátás következő lépése, egy igen meglepő és már-már feledésbe merülő tevékenység, a főzés és sütés! Szóval:

Bodza és málna szörp üvegben

4. lépés: Főzz!

Készételek és kifőzdék tömkelege próbál minket ettől eltántorítani, de ha komolyan gondoljuk, hogy csökkentjük a csomagolást és az eldobható eszközök használatát előbb-utóbb vissza kell állnunk a rendszeres és átgondolt főzésre. Itt ugyanis a klasszikus ételkészítésre gondolunk, a nyers alapanyagból történő élelmiszer előállításra nem a zacskós rizs forrásban lévő vízbe helyezésére!

Tervezzük meg a menüt, egy héten egyszer vásároljunk be és vigyük magunkkal az ebédünket. Részletes listát írtunk már korábban a családi étkezés megreformálásáról (Tippek túlfogyasztás ellen  – Kezdd az étkezéssel! )

Boltban vásárolt édességek, rágcsálnivalók helyett süssünk mi magunk sós és édes sütiket, vagy ezeket is vegyük meg, mondjuk egy bio piacon ahol egészségesebb, cukor és adalékmentes finomságokat kóstolhatunk és kérhetünk saját tároló edényünkbe.

Rengeteg dolog, vagyis szinte minden elkészíthető házilag: csipsz, müzliszelet, joghurt, szendvicskrémek, májkrém, majonéz, kecsap, pesto stb.

Még  a tejtermékekről sem kell lemondanunk, akkor sem ha se kertünk, se állatunk. Megkeressük, hol lehet a közelben háztól tehéntejet venni (saját üvegbe így szemetet sem termelünk) és indulhat otthon az aludttej projekt, no meg a tejföl, túró, kefir, joghurt, sajt, vaj készítése.

Tésztakészítés: csak liszt és tojás kell hozzá. Csináltatok már karácsony előtt a barátokkal közös csigatészta készítő estét? Itt az ideje idén kipróbálni és meglátjátok, hogy még közösségformáló ereje is van a tésztakészítésnek.

Italok helyett igyunk: VIZET, vagy teázzunk, de saját teával illetve ihatunk a korábban eltett szörpökből is.

Ugye mennyi mindent tehetünk? Minden felsorolt tipp megvalósítható ha városi panelban élsz! Hidd el megéri, nincs vesztegetni való időnk…

Nézd meg David Attenborough dokumentum filmjét a klímaváltozásról, mely a nehéz témák után azzal foglalkozik, hogy van még esélyünk, van még időnk változtatni, majd konkrét javaslatokkal is él, köztük egyéni szinten megléphető, mégis számottevő eredményekkel járó megoldásokkal is.

  • Ha teheted, tégy lépéseket afelé, hogy javítsd otthonod energiahatékonyságát, például szigeteld le a házat.
  • Vásárolj kevesebbet, de az legyen minőségi, tartós.
  • Ne pazarold az élelmiszert, egyél meg mindent, amit megvettél.
  • Helyi, szezonális élelmiszert vásárolj, ne a messziről – adott esetben repülővel – szállítottat.
  • Csökkentsd a hús- és tejfogyasztásod, különös tekintettel a marha- és birkahúsét.

“Ezek a dolgok valóban számítanak. Csak részmegoldások, de ha nem kezdjük el, nem érjük el a végső célt. Mindannyiunkon múlik, mi következik ezután” – hangzik el a film vége felé.

Folytatjuk!

Burgonyák egy főzőedény előtt