Barion Pixel

Tippek túlfogyasztás ellen – Kezdd az étkezéssel!

Már írtunk arról milyen módszerekkel tudod magad folyamatosan leszoktatni a felesleges dolgok vásárlásáról, felhalmozásáról. Ha szeretnél továbblépni és még tudatosabban törekedni arra, hogy csak a valós igényeidet fedezd adunk néhány további ötletet!

Tervezd meg a család étkezését!

Kezdheted a legalapvetőbb dologgal, a család étkezésének megreformálásával. Ennek rengeteg pozitív hatása lesz!

Be lehet vonni a gyerekeket, a tervezésbe, az alapanyagok megvásárlásába. 

Így ők is jobban megismerik az ételek eredetét, mi honnan kerül a tányérra. Remek családi program a piacozás, hát még ha saját vászon zacskókat is készítetek/vesztek erre a célra minden csemetének. Ha együtt készítitek az ételt, szívesebben fogják megkóstolni a “fúj” alapanyagokat is.

Kísérletezzetek, próbáljatok ki új recepteket!

Részesítsétek előnyben a növényi alapú ételeket a hússal szemben, általában a gyerekek is a zöldségekkel barátkoznak nehezebben. A növényi eredetű ételekben gazdag, de húsban szegény étrendre való áttérés, az élelmiszerhulladék felére csökkentése, valamint a mezőgazdasági termelés fejlesztése a három kulcslépés, hogy az emberiség fenntartható jövőt építsen ki magának 2050-re (az erről szóló cikket itt olvashatod) Rengeteg Facebook csoport és blog foglalkozik a témával. Úgyis mindig gond a “mit főzzek”, ugye?

Állítsátok össze együtt a heti menüt!

Jó kis program ez is, mindenki elmondhatja mi a kedvence. Beszélgethettek az ételekről közben, melyik hogy készül, nézegethettek szakácskönyveket és megnézhettek Youtube videókat is arról miért jobb otthon főtt ételt enni, az iparilag előállított, dobozos készételek helyett, és hogy a fagyasztott pizza miért nem ehető minden este.

Ültessetek!

Ha nincs kertetek, de még egy erkélyetek sem kezdjétek a mikrozöldek ültetésével!  A “mikrozöldek” fiatal növényi hajtásokat jelentenek, amelyeket vegyszermentesen, 10-14 nap alatt, egész évben tudsz az ablakpárkányodon növeszteni. Salátákhoz, turmixokhoz, szendvicsekhez felhasználható, vagy akár kencék készítéséhez.

Ne egyél olyat, amiről a nagymamád nem mondaná meg, hogy étel (vagy ital)

Képzeletben vidd el magaddal a nagyit vagy a dédit, ha vásárolni mész. Az az étel, amit egy idős ember nem ismerne fel, te se egyél meg! Egy másik szabály, hogy ami több mint 5 összetevőből áll és ebből 3-ról fogalmad sincs, hogy micsoda azt az ételt se tedd a kosaradba.

Miért olyan fontos ezekre odafigyelni?

Az egészségügyi, és környezeti hatásokat most nem is részletezzük, a pazarlás, túlfogyasztás szempontjából megközelítve is érteni fogod a tudatosabb táplálkozás fontosságát.

Tudtad, hogy egy átlagos magyar háztartás évente egy mázsa élelmiszert dob a szemétbe?

Megdöbbentő szám, még akkor is, ha tudjuk, tőlünk Nyugatra négyszer ekkora mennyiséget pazarolnak el. Ennek a mennyiségnek a csökkentése mindenki érdeke. Az ehető, ám kidobott élelmiszer először is sok pénzébe kerül ma családoknak. Egy kilogramm élelmiszer átlagos ára 500 forint, így évente minden magyar család 50 ezer forintot dob a kukába. Gondoljunk csak bele, mi mindent csinálhatunk ennyi pénzből…

Tudtad, hogy az élelmiszerhulladék árt a környezetnek?

Ha  a hétvégi marhapörkölt a szemétbe kerül, akkor nem csak az étel készült feleslegesen, hanem az előállításához szükséges nyersanyag, munka, energia is veszendőbe megy. Ennek alátámasztására csak egy szám: a világszerte kidobott 1,3 milliárd tonna élelmiszer előállításához szükséges víz 9 milliárd ember vízigényét fedezné, miközben a Föld jelenlegi lakossága 7 milliárd ember.

Folytatjuk!